Drukuj

Poradnik przyjaciół drzew

Poradnik przyjaciół drzew

Nie ma na Ziemi roślin okazalszych i ważniejszych dla przyrody i dla człowieka, niż drzewa. Poznanie i zrozumienie tych niezwykłych organizmów oraz funkcji, jakie pełnią, jest najlepszym sposobem, aby się z nimi zaprzyjaźnić, chronić je oraz dbać o ich dobrobyt. Jest to pierwszy krok w budowaniu społecznego zaangażowania na rzecz przemyślanego kształtowania naszego otoczenia, z uwzględnieniem ważnej roli drzew. Publikacja Jakuba Józefczuka powstała z myślą o tych, którzy pragną chronić drzewa. Zależy nam na tym, aby przyjaciele drzew posiadali gruntowną wiedzę prawną i przyrodniczą.

Pobierz: PDF

 

Obecnie w Polsce można zauważyć niepokojący trend zaniku zadrzewień, a tym samym ubożenia krajobrazu. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega potrzebę zmiany tego stanu rzeczy. Dlatego wspieramy społeczny ruch na rzecz ochrony starych drzew i sadzenia młodych. Naszym celem jest również zachęcanie samorządów do podejmowania podobnych działań. Zależy nam, aby osoby, które chcą chronić drzewa, posiadały gruntowną wiedzę prawną, a także przyrodniczą. Jednocześnie wspieramy urzędników w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących drzew. Tego typu systemy społecznej opieki nad drzewami z powodzeniem funkcjonują już od wielu lat m. in. w Wielkiej Brytanii.

Kiedy pisałem tych kilka słów wstępu, na myśl przyszło mi jedno zdanie, jakie usłyszałem na drugim końcu świata: „nie ma nigdzie na Ziemi tak pięknych drzew i chmur jak w Polsce”. Trudno nie przyznać racji mojemu rozmówcy, który dość niespodziewanie, w tropikalnej scenerii docenił piękno polskiego krajobrazu. Czy jednak przyszłe pokolenia będą miały szansę na podobną refleksję?

Autor i zespół programu Drogi dla Natury