Drukuj

Przeczytaj zanim zaczniesz

Aby zinwentaryzować aleję położoną blisko Ciebie, koniecznie przeczytaj instrukcję poniżej. Dobre przygotowanie danych zapewni, że aleja zostanie dodana do mapy szybko, a osoby weryfikujące zgłoszenie będą miały ułatwioną pracę.

 

Upewnij  się, że aleja nie została jeszcze dodana

To bardzo ważny krok, który pozwoli uniknąć nam bałaganu w tworzonej bazie danych. Po pierwsze wejdź na stronę Mapa alej w Polsce i nawigując na mapie sprawdź czy interesująca Cię aleja nie istnieje. Jeżeli tak jest przejdź do ostatniego kroku.

Używając okienka wyszukiwania wyszukaj nazwę miejscowości i/lub ulicę przy której znajduje się aleja. Jeżeli w każdym przypadku system niczego nie znalazł istnieje duże prawdopodobieństwo, że aleja dodawana przez Ciebie nie istnieje w naszym systemie.

Jakie dane będą potrzebne

- Unikalna nazwa alei: może to być nazwa ulicy przy której położona jest aleja lub nazwa miejscowości oraz kierunek świata gdzie trzeba szukać danej alei. Można też oznaczyć gatunek tworzących ją drzew. Zapoznaj się z poniższymi przykładami:

1. Ulica Łomnicka, Jelenia Góra
2. Aleja dębowa, Barycz północ

- Lokalizacja gps / Google Maps: Jeżeli masz GPS najprawdopodobniej używasz systemu WGS84 lub europejskiego odpowiednika. Mając dane o położeniu środka alei możesz po prostu wpisać  je do formularza. Możesz także dostarczyć nam od razu współrzędnych Google Maps, konwertując format WGS84 na stronie: http://transition.fcc.gov/mb/audio/bickel/DDDMMSS-decimal.html

Możesz także udać się na stronę http://maps.google.com i znaleźć środek alei na mapie satelitarnej. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Co się tu znajduje”.  W ten sposób wyświetlisz w okienku wyszukiwania (nad mapą, po lewej) współrzędne środka alei, które posłużą do wypełnienia formularza. Prosimy o zachowanie maksymalnej dokładności przy określaniu lokalizacji przez Google Maps.


- Zdjęcie/zdjęcia: Chętnie wykorzystamy Twoje zdjęcia alei. Pamiętaj, że interesują nas zarówno widok ogólny alei (zdjęcie dokumentacyjne), zdjęcia najcenniejszych obiektów przyrodniczych (zdjęcia dokumentacyjne) jak i zdjęcia pokazujące piękno alei i jej okolic (zdjęcia artystyczne). Przesyłając nam zdjęcia udzielasz nam niewyłącznej licencji na ich używanie w serwisie aleje.org.pl. Wystarczy nam zdjęcie, którego dłuższy bok ma 1024 punkty szerokości, przy rozdzielczości 72dpi.


- Gatunki występujące: Prosimy o wymienienie nazw gatunków trzech grup organizmów. Określ jakie drzewa tworzą aleję.


- Średni obwód drzew/pierśnica oraz zakres (najmniejszy i największy): Zmierz pierśnicę wszystkich drzew w alei. Podaj 3 wielkości: średnią arytmetyczną w milimetrach, oraz największy obwód i najmniejszy (w milimetrach).


- Własność działki: Określ do kogo należy działka/działki, przy której stoją drzewa.


- Odległość od jezdni: Podaj odległość drzew od krawędzi jezdni.


- Stan drzewa: Opisz krótko stan drzew tworzących aleję.


- Występowanie gatunków chronionych: Czy w obrębie alei występują chronione gatunki roślin i zwierząt? Jeśli tak - wymień je.


- Forma ochrony, jeśli dotyczy: Jeżeli aleja jest chroniona, podaj formę ochrony. A może leży na terenie chronionym - np. Natura 2000 lub park krajobrazowy?


- Data posadzenia, jeśli dotyczy: Jeżeli aleja jest nowo posadzona, podaj datę jej zasadzenia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz się z nami skontaktować. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy przygotować się do inwentaryzacji.