Drukuj

Ochrona drzew w nowej odsłonie

Od 28 sierpnia 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony drzew. Wprowadzone zmiany są znaczące i w wielu aspektach zmieniają procedurę dotyczącą wydania zezwolenia na usunięcie drzew oraz naliczania opłat jak i kar. 

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najważniejsze zmiany. Zachęcamy wszystkich, którzy zawodowo związani są z drzewami.

Drukuj

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w sprawie usuwania drzew przydrożnych

 

 

 

Polskie Towarzystwo Dendrologiczne w obronie alej przydrożnych przed wycinkąPo tragedii pod Chełmnem w kwietniu 2014 r., gdzie zginęło siedmioro młodych ludzi, odezwały się znowu głosy o konieczności usuwania drzew z poboczy dróg. Jak często ostatnio, najbardziej stanowczo domaga się usuwania drzew znany kierowca rajdowy, Krzysztof Hołowczyc. Napisał, „Ile ludzi musi jeszcze zginąć, żebyśmy wreszcie zrozumieli, że drzewa nie mogą rosnąć przy drodze! Nie ma żadnego usprawiedliwienie dla śmierci na przydrożnych drzewach kilku tysięcy Polek i Polaków tylko w ostatniej dekadzie!”. Jego apele już uprzednio znalazły oddźwięk w postaci wycinki drzew przydrożnych w województwie Warmińsko-Mazurskim. Wycięto ich tam ponad trzydzieści tysięcy. Sądzimy, że zamiast być twarzą akcji wycinki drzew przydrożnych, znany kierowca rajdowy mógłby przeciwdziałać nietrzeźwości kierowców, bezsensownej brawurze i starać się o odpowiednie szkolenie kierowców. Przecież najbardziej tragiczny wypadek w ostatnim czasie dotyczył młodych ludzi, z małym doświadczeniem, bez prawa jazdy, zamroczonych alkoholem, pędzących w dziewięcioro pięciomiejscowym samochodem osobowym, który w dodatku wzięli od nieświadomych (?) tego rodziców. Większość innych ciężkich wypadków wynika z podobnych przyczyn, choć szczęśliwie ma nieco mniej tragiczne skutki.

Drukuj

Aleje Meklemburgii-Pomorza i ich ochrona

 

 Przed zjednoczeniem Niemiec ruch drogowy w Meklemburgii-Pomorzu był niewielki, skromne też były środki przeznaczone na rozbudowę dróg oraz ich utrzymanie, w tym kształtowanie koron drzew przydrożnych. Dzięki temu korzenie drzew alejowych nie były narażone na uszkodzenia związane z pracami budowlanymi, a ich korony swobodnie rozwijały się, niekaleczone przez cięcia ograniczające rozwój. Po zjednoczeniu Niemiec presja na aleje we wschodnich landach zwiększyła się, jednak dzięki odpowiednim regulacjom prawnym i zaangażowaniu wielu osób udało się uratować alejowy krajobraz Meklemburgii-Pomorza.

Drukuj

Sieć Opiekunów Drzew - Tree Wardens

W Wielkiej Brytanii od połowy lat siedemdziesiątych działa sieć wolontariuszy - opiekunów drzew, nazwana Tree Wardens. Wolonariusze działają na rzecz drzew w lokalnych grupach, które wspierane są przez organizację Tree Council. Od Tree Council otrzymują wsparcie merytoryczne oraz mogą wnioskować o wsparcie finansowe na różne inicjatywy. W całej Wielkiej Brytanii działa ponad 8 000 wolontariuszy. Jesienią spotykają się na regionalnych forach, gdzie wymieniają się doświadczeniami i zdobywają nową wiedzę. Delegacja programu Drogi dla Natury gościła na forum Tree Wardens z regionu West Midlands, które odbyło się jesienią 2013 roku w Walsall.