Każdy z nas od dzieciństwa spotyka się z drzewami. Bawimy się w ich cieniu, wspinamy się na ich konary, pod drzewami spotykamy na pierwsze randki („pod umówionym jaworem”). Codziennie mijamy drzewa idąc do pracy, szkoły, na koncert…

Ale czy je znamy? Wiedza wyniesiona ze szkoły jest ogólnikowa i niekompletna, do tego szybko zapominana. Trudno znaleźć na rynku książki przedstawiające życie drzew w przystępny sposób, a mało kto z nas ma czas i chęć studiować opasłe podręczniki, pełne skomplikowanych schematów i naukowo brzmiących terminów.

Pracując od lat na rzecz drzew, spotkaliśmy się całym spektrum mylnych przekonań na ich temat, w tym również – a raczej w szczególności – panujących wśród drogowców i urzędników samorządowych, czyli de facto ludzi, którzy decydują o losie tych roślin. Nawet miłośnikom drzew, pragnącym je chronić, brakuje często podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu tych organizmów, co znacznie utrudnia im skuteczne działanie. Dlatego spróbujemy poniżej przybliżyć najważniejsze fakty o drzewach oraz umieścić je w opozycji do pokutujących w społeczeństwie mitów. 

Dlaczego to jest potrzebne? Bo żeby dobrze dbać o drzewa, trzeba je poznać i zrozumieć. Przyczyny złego traktowania drzew leżą zwykle w ignorancji. Odpowiedzialni za nie ludzie nie wiedzą jak drzewa funkcjonują, czego potrzebują do życia, a co im może zaszkodzić. Także każdy kochający drzewa obywatel powinien taką wiedzę posiąść, żeby móc świadomie i skutecznie interweniować, gdy drzewa są niszczone.