Drukuj

"Drzewa w otwartym krajobrazie - instrukcja obsługi" - szkolenie w Sarnakach (25-26.02.2016 r.)

Urząd Gminy w Sarnakach oraz Fundacja Zielone Płuca Polski w partnerstwie z Fundacją EkoRozwoju na dwudniowe bezpłatne szkolenie z zakresu oceny stanu, pielęgnacji, podejmowania decyzji o wycince drzew oraz projektowania alej „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi”. Szkolenie odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2016 r. w Urzędzie Gminy Sarnaki (woj. mazowieckie) przy ul. ul. Joselewicza 3.

Drukuj

Brwinów – mieszkańcy uratowali aleję

Położony 25 km od centrum Warszawy Brwinów zalicza się do Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodu, który tworzą również Milanówek i Podkowa Leśna. Miejscowości te łączy nie tylko piękna dawna architektura, lecz także wspaniały drzewostan, w tym cenne aleje. Plany wycięcia jednej z nich poruszyły mieszkańców, którzy stanęli w obronie starych lip. Chodzi o zabytkową aleję przy ul. Pszczelińskiej w Brwinowie i Otrębusach, położoną w ciągu drogi wojewódzkiej nr 720. Czy jest szansa, by przebudowa ul. Pszczelińskiej nie łączyła się z wycinką drzew? Czy władze gminy potrafią porozumieć się z mieszkańcami broniącymi cennej alei?

Drukuj

Odtworzona aleja Wierzchowice–Dziewiętlin

 

 

 

 

Działania, których celem jest ochrona drzew i zwiększanie ich liczby, mogą mieć różny wymiar. Czasem mamy do czynienia z zadrzewieniami na dużą skalę, ale nawet te spore przedsięwzięcia składają się z inicjatyw o lokalnym zasięgu. Przykładem uwieńczonego sukcesem działania lokalnego jest odtworzenie alei biegnącej od wsi Wierzchowice do wsi Dziewiętlin w gminie Krośnice k. Milicza w województwie dolnośląskim. Do rekonstrukcji alei zainspirowała lokalnych działaczy, a dokładnie Joannę Jasięgę – nauczycielkę z Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach – akcja „Sadzimy dęby w Dolinie Baryczy” prowadzona przez Fundację EkoRozwoju. Joannie Jasiędze udało się przekonać do pomysłu odtworzenia alei zarządcę drogi. To dzięki niej i jej współpracy z drogowcami w Fundacji EkoRozwoju narodziła się koncepcja partnerstw z zarządcami dróg, która obecnie sprawdza się w całej Polsce.

Drukuj

Złotniki Kujawskie

Złotniki Kujawskie – z miłości do drzew

Złotniki Kujawskie położone na północnym krańcu Kujaw w powiecie inowrocławskim są przykładem gminy, w której nie tylko dba się o istniejące drzewa, lecz także sadzi nowe aleje. Udało się to zrobić m.in. we wsi Dobrogościce dzięki aktywnej postawie jednego z mieszkańców – Kamila Prokosy i zaangażowaniu Marleny Grabowskiej, która w gminie zajmuje się środowiskiem, drogami i co najważniejsze – kocha drzewa. Przydało się też wsparcie udzielone przez Fundację EkoRozwoju w ramach programu „Drogi dla Natury”.

Drukuj

Świętoszyn - mieć chodnik i zachować drzewa

 

 

 

Przykład wsi Świętoszyn leżącej na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz dwóch obszarów Natura 2000 pokazuje, jak w prosty sposób można wypracować satysfakcjonujący kompromis między wymogami bezpieczeństwa ruchu a potrzebą zachowania drzew. W 2010 r. położony niedaleko Milicza w Dolinie Baryczy (województwo dolnośląskie) Świętoszyn miał otrzymać od dawna oczekiwany chodnik. Była to wspólna inwestycja gminy Milicz, powiatu milickiego i Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, którą prowadził inwestor zastępczy. Wystąpił on do Urzędu Miejskiego w Miliczu o zezwolenie na wycięcie 17 drzew, które znalazły się na terenie projektowanego chodnika i przejścia dla pieszych – były to wielkie, stare lipy i dęby.