Drukuj

Wizja Zero dla Polskich Alej - relacja z konferencji w Ożarowie Mazowieckim

W dniach 3-4 grudnia 2015 roku w Ożarowie Mazowieckim, na konferencji  Wizja Zero dla Polskich Alej - poprawa bezpieczeństwa ruchu na drogach obsadzonych drzewami obradowali  przedstawiciele zarządców dróg, samorządów, instytucji naukowych, organizacji społecznych – ekologicznych i przyrodniczych, branży motoryzacyjnej, policji, firm drogowych oraz firm zajmujących się zielenią, a także psycholodzy i dendrolodzy.

Drukuj

W obronie drzew wzdłuż linii kolejowych

Usunięcie tysięcy zdrowych drzew na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej będzie nieodwracalną szkodą dla środowiska i krajobrazu.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. stanowi, iż 15 metrów od torów kolejowych nie może rosnąć żadne drzewo lub krzew.  Rozporządzenie jest jedno i takie samo dla kolejek krajobrazowych, lokalnych linii przebiegających przez obszary krajobrazu chronionego, i linii, po których mknie Pendolino. W miejscowościach położonych wzdłuż kolejki zawiązuje się koalicja, która chce spowodować zmianę tego niekorzystnego dla krajobrazu i drzew prawa. Przeczytaj, co możesz zrobić, by poprzeć tą inicjatywę?

Drukuj

Zmiany w prawie - i co dalej?

Wiele osób, które doceniają obecność drzew w naszym otoczeniu, jest zbulwersowanych nowelizacją ograniczającą w drastyczny sposób możliwości ich ochrony przez organy władzy i społeczności. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody weszła w życie na początku 2017 roku, mimo zastrzeżeń dotyczących legalności jej uchwalenia podczas kontrowersyjnej sesji w Sali Kolumnowej Sejmu w dniu 16 grudnia ubiegłego roku. Zmiana ustawy nie oznacza jednak likwidacji wszystkich prawnych mechanizmów ochrony drzew. Nadal są one chronione w oparciu o odrębne przepisy.

Drukuj

Konkurs fotograficzny "Moja Najpiękniejsza Aleja" - edycja 2015

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami IV edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Moja Najpiękniejsza Aleja". Jak co roku nagrody przyznano w dwóch kategoriach tematycznych: najpiękniejsza aleja oraz mieszkańcy alej. W każdej kategorii tematycznej były dwie kategorie wiekowe. Dziękujemy wszystkim za udział. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych zdjęć.