Drukuj

Trwają zdjęcia do filmu „Sekretne życie drzew”

Wiosną tego roku rozpoczęły się zdjęcia do filmu przyrodniczego „Sekretne życie drzew”. Film będzie odkrywał przed widzem nieznany i tajemniczy świat starych drzew oraz zwierząt dzięki nim żyjących. Poznamy szereg zależności łączących różne gatunki zwierząt związanych z alejami, zadrzewieniami śródpolnymi oraz z wiekowymi drzewami w lasach. Film tworzą Artur i Saturnina Homan, autorzy filmu "Rytmy Natury".

 

Kadr z filmu


Zostanie przedstawiona ogromna różnorodność biologiczna towarzysząca tym ekosystemom, począwszy od grzybów, poprzez owady tak rzadkie jak pachnica dębowa, kozioróg dębosz, jelonek rogacz, po ptaki i ssaki. Wszystkie te zwierzęta korzystają z ochrony i pożywienia, które zapewniają im te wspaniałe drzewa. Dla ilustracji przekazywanych treści wykorzystane zostaną przede wszystkim dęby – najbardziej długowieczne drzewa, najbogatsze w związane z nimi gatunki.

Dzięcioł duży - jeden z mieszkańców starych, dziuplastych drzew


Film będzie realizowany na obszarach objętych programem Natura 2000, przede wszystkim w Dolinie Baryczy. Część ujęć będzie realizowana w innych miejscach występowania poszczególnych gatunków lub ekosystemów, takich jak: Dąbrowy Krotoszyńskie, Grądy Odrzańskie, Rogalińska Dolina Warty, Puszcza Białowieska. Film pokaże piękno i unikalność tych obszarów. Zdjęcia do filmu będą kręcone o różnych porach roku, tak by pokazać zróżnicowanie drzew, ich wzrost oraz mieszkańców drzew w różnych fazach rozwojowych. Film będzie realizowany przez ponad dwa lata.

Jedna z alej dębowych, z których słynie Dolina Baryczy


Obejrzyj zwiastun filmu "Sekretne życie drzew":

 


Film jest realizowany  przez Artura i Saturninę Homan. Poprzedni film zrealizowany w 2011 roku przez Artura Homana dla Fundacji EkoRozwoju „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy” przedstawiał bogactwo przyrodnicze Doliny Baryczy. Był nagradzany na licznych festiwalach, m.in. otrzymał nagrodę w kategorii filmu ekologicznego na międzynarodowym festiwalu FilmAT – Film, Art &TourismFestival w 2011 r. w Warszawie. Telewizyjna premiera filmu miała miejsce 15 kwietnia 2012 r. w Programie 2 TVP.

Zobacz zwiastun filmu "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy":

 

Więcej informacji o filmie "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy" na stronie www.film.barycz.pl

 

 


Film „Sekretne życie drzewa” jest realizowany dzięki dotacji uzyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.