Drukuj

Zapraszamy na szkolenie: "Aspekty prawne ochrony drzew"

 

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zaprasza na II spotkanie cyklu szkoleniowego 2014/2015 pn. „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi”. Szkolenia dobywają się we współpracy  z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku. 

Dobrostan drzew przydrożnych oraz innych drzew  znajdujących się w miejscowościach, najczęściej leży w rękach lokalnych samorządów i zarządców dróg.  Aby służby te mogły odpowiedzialnie zająć się tym, jakże często złożonym zagadnieniem - wymagającym pogodzenia celów ochrony przyrody i zapewnienia bezpieczeństwa, potrzebują dobrze przygotowanej kadry.

Zapraszamy Państwa  na cykl szkoleniowy, który umożliwi zdobycie najnowszej wiedzy i umiejętności  w zakresie oceny stanu zdrowotnego drzew oraz planowania sposobów pielęgnacji drzew rosnących w różnych warunkach.  Zdobyta wiedza pomoże we właściwym zarządzaniu drzewami, a przede wszystkim nauczy podejmowania decyzji o tzw. drzewach trudnych (konfliktowych). Sporo kontrowersji wzbudzają sposoby postępowania z zadrzewieniami przydrożnymi, stąd mocny akcent szkoleń postawiony zostanie na praktyczne zajęcia z drzewami alejowymi oraz aspekty prawne ochrony drzew. Uczestnicy otrzymają najnowsze podręczniki pt.”Drzewa w krajobrazie. Podręcznik praktyka”

Tematyka cyklu szkoleniowego - szkolenie nr 2.
Aspekty prawne ochrony drzew
14 styczeń 2015r.

Spotkanie poświęcone będzie następującym zagadnieniom:     
- decyzje zezwalające na usunięcie drzew (z punktu widzenia urzędu gminy),     
- pielęgnacje drzew w kontekście prawnym i przyrodniczym (okiem przyrodnika),     
- postępowanie uzgodnieniowe w decyzjach ws. usunięcia drzew (RDOŚ w Gdańsku),     
- zmiany w rozporządzeniu o gatunkach chronionych (RDOŚ w Gdańsku),         
- ekspertyzy dendrologiczne jako narzędzia ułatwiające podjęcie decyzji ws. drzew,     
- odpowiedzialność za drzewa – istniejące oraz nowo nasadzane.

Termin: 14 styczeń 2015 r., od 9.00 do 15.00
Miejsce: Restauracja „Pod Abażurem” w Nicponi, koło Gniewu (Nicponia 6).   

Zgłoszenia: pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.     
- liczba miejsc ograniczona, o uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń,     
- osoby, które zgłoszą się na szkolenie otrzymają szczegółowy program spotkania wraz z mailem potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia,     
- osoby zainteresowane otrzymaniem zaświadczenia o udziale w szkoleniu prosimy o informację w tej sprawie.

Szkolenie jest bezpłatne.

Dojazd i ewentualne zakwaterowanie we własnym zakresie.

Co już było: szkolenie nr 1. Diagnostyka drzew 16-17 październik 2014 r., Nicponia, koło Gniewu  

Co jeszcze przed nami? -  szkolenie nr 3: Ochrona drzew (wiosna 2015, jednodniowe). Szkolenie z zakresu ochrony drzew w trakcie inwestycji  (na etapie planowania inwestycji i jej realizacji) oraz planowania nasadzeń i monitorowanie  ich udatności.  Ponadto w każdej gminie, z którą współpracujemy w bieżącej edycji projektu (Morzeszczyn, Gniew, Pelplin i Stary Targ), odbędą się jednodniowe spotkania dla społeczności lokalnych poruszające na podstawowym poziomie wszystkie wyżej wymienione zagadnienia oraz aspekt wartości przyrodniczej i waloryzacji drzew.

Aby otrzymywać na bieżąco informacje o naszych wydarzeniach ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA.

Szkolenie odbywa się w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors

 

Drogi dla Natury - kampania na rzecz ochrony drzew w otwartym krajobrazie