Drukuj

Forum Przyjaciół Drzew

Wszystkich, którzy kochają i podziwiają drzewa oraz pragną je chronić serdecznie zapraszamy na trzecie ogólnopolskie:

  

FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW

 

27-28 października 2017 r.

Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

(Arboretum w Pawłowicach)

ul. Pawłowicka 87/89, 101

Gościem specjalnym Forum będzie John Parker zajmujący się zarządzaniem drzewami w Londynie, Prezes Stowarzyszenia Oficerów Drzewnych (London Tree Officers Association)

 

Podczas trzeciego już Forum Przyjaciół Drzew będziemy poszukiwać odpowiedzi na bieżące wyzwania w ochronie drzew. Od poprzedniego Forum przepisy dotyczące drzew gruntownie się zmieniły. Obecnie los drzew zależy bardziej niż kiedykolwiek od świadomości ich właścicieli oraz przemyślanej polityki gmin. A drzewa to najważniejszy element zielonej infrastruktury, która zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia. To, czy będzie dobrze funkcjonowała, zależy od tego jak skutecznie się nią opiekujemy.

Tegoroczne Forum jest skierowane do dwóch kluczowych dla drzew grup: mieszkańców oraz władz samorządowych i służb zieleni. Ich współpraca, a czasem krytyka i spory, to warunek utrzymania drzew w naszych miastach i wsiach. Mamy nadzieję na dobre dyskusje i nauczenie się wielu nowych rzeczy zarówno od prelegentów, jak i uczestników.

Podczas Forum:

  • Będziemy szukać odpowiedzi na pytania:
    • Jak w obliczu nowych wyzwań chronić drzewa w mieście?
    • Czy Ogrodnik Miejski wystarczy żeby chronić drzewa?
    • Jakie mechanizmy można wykorzystywać by zazieleniać miasta?
  • Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, zarządzaniu ryzykiem i naszych obawach związanych z obecnością drzew w mieście
  • Dowiemy się jak zarządza się drzewami w Londynie i jakie jest podejście do starych drzew przy ulicach
  • Poznamy się, nawiążemy i umocnimy kontakty, wymienimy się naszymi doświadczeniami z działań na rzecz drzew i wspólnie zastanowimy się nad sposobami pozyskiwania środków na ochronę drzew.

Pobierz program wydarzenia

 

ZGŁOSZENIA TEMATÓW PRZEZ UCZESTNIKÓW FORUM

Istotne jest, byśmy mogli wzajemnie inspirować się swoimi doświadczeniami. Dlatego tradycyjnie już w drugim dniu Forum (sobotę, 28 października) zaplanowaliśmy sesję obejmującą 10-minutowe wykłady, które będą prezentować pozytywne działania dla drzew zgłoszone przez uczestników. Propozycje tematów, wraz z krótkim ich opisem, w miarę możliwości dokumentacją zdjęciową oraz danymi kontaktowymi, prosimy zgłaszać poprzez formularz „ZGŁASZAM TEMAT”, dostępny na stronie www.aleje.org.pl przy informacji o Forum. Najciekawsze propozycje zostaną wybrane do zaprezentowania na Forum.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. na formularzu zgłoszeniowym

<<pobierz formularz zgłoszeniowy>>

Prosimy o możliwie jak najszybsze przesyłanie zgłoszeń, najpóźniej do dnia 19.10.2017. Dopuszczamy możliwość uczestnictwa w jednym (wskazanym w formularzu) dniu konferencji, ale priorytetowo będziemy traktować osoby, które zgłaszają swoją obecność w dwóch dniach Forum. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Udział w Forum jest bezpłatny. Z racji tego, że koszty uczestnictwa pokrywają organizatorzy uprzejmie Państwa prosimy o udział w całości wydarzenia i pozostawanie z nami do końca programu poszczególnych dni. Zapewniamy bezpłatne wyżywienie i noclegi (dla osób spoza Wrocławia i tych, którzy zostają na dwa dni konferencji). Ponieważ jednak liczba miejsc noclegowych jest ograniczona, ważna będzie kolejność zgłoszeń. Zapewniamy noclegi w pokojach 2 i 3 osobowych.

Wybór udziału w warsztatach. W drugim dniu Forum zaplanowane są zajęcia praktyczne: ze wspinaczki drzewnej oraz diagnostyki drzew. Przewidujemy też spacer po arboretum. Ponieważ zajęcia prowadzone będą równolegle prosimy o zaznaczenie na formularzu udziału swoich preferencji - wyboru zajęć. Podczas rejestracji na Forum otrzymacie Państwo ostateczną informację o „przypisaniu” Państwa do danej grupy. Zakwalifikowanie do danej grupy zależeć będzie od zainteresowania tematem, a także od kolejności zgłoszeń i pogody. Prosimy o dostosowani odzieży do zajęć praktycznych.

Dojazd na miejsce Forum. Do Pałacu i Arboterum w Pawłowicach możliwy jest dojazd komunikacją miejską. Na stronie http://pawlowice.up.wroc.pl/dojazd.html można sprawdzić różne opcje. Połączenia można sprawdzić też na http://wroclaw.jakdojade.pl

Organizatorem Forum jest Fundacja EkoRozwoju. Informacji udziela Magdalena Berezowska-Niedźwiedź mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel. 71-343-60-35 (w godz. 9.00-15.00)

Sesja I, III, V i VI realizowana jest w ramach projektu nr LIFE15 GIE/PL/000959  pn.: „Trees for Europe's Green Infrastructure”, finansowanego przez program LIFE+ Unii Europejskiej”, współfinansowanego  przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Sesja II i IV. Forum Przyjaciół Drzew realizowana jest w ramach projektu „OBYWATEL NA STRAŻY DRZEW”, który dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem Forum jest Fundacja EkoRozwoju

 

Drukuj

Drzewa w cyklu życia. Europejscy praktycy na rzecz arborystyki (PDF)

Drzewa w cylu życia

Na naszej drodze do poznania drzew spotkaliśmy ich znawców – ludzi pełnych pasji i chęci do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Zainspirowali nas oni do stworzenia koncepcji publikacji, która mówiłaby o tym, jak drzewa rozwijają się w kolejnych fazach swojego życia. Każda z nich – młoda, dojrzała i sędziwa – wymaga innego podejścia do pielęgnacji. Zwróciliśmy się do fachowców z trzech krajów, w których wypracowano skuteczne zalecenia odnoszące się do opieki nad drzewami w tych trzech fazach.

Praktyczne i efektywne metody formowania młodych drzew zostały wypracowane w Holandii (Jan-Willem de Groot). Wszechstronne wytyczne i normy dotyczące utrzymania drzew dojrzałych, na podstawie licznych badań naukowych oraz praktyki gospodarowania drzewami, powstały w Niemczech (Dirk Dujesiefken). W Wielkiej Brytanii natomiast, w wyniku długoletnich, bogatych oraz interdyscyplinarnych doświadczeń, wypracowano techniki opieki nad – choć wyjątkowo tam liczną, to jednak zagrożoną – populacją drzew sędziwych (Neville Fay, Nigel de Berker).

Kluczowym wydarzeniem w przygotowywaniu tej publikacji było seminarium, które odbyło się we wrześniu 2015 w Białowieży. Wydarzenie to zgromadziło ponad 30 uczestników z Polski, Czech, Niemiec, Holandii, Włoch, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Starali się oni pogłębić wiedzę o drzewach, ich cyklu życia, fizjologii, morfologii, a także mogli doświadczyć ich obecności w miejscu, gdzie swobodnie rosną, dojrzewają i zamierają. Książka ta jest wynikiem prawdziwie międzynarodowej współpracy, pozwalającej dzielić się doświadczeniem i praktycznymi umiejętnościami opieki nad drzewami. Znajomości, które powstały podczas naszej pracy, przekształciły się w przyjaźnie, a – jak mawia brytyjski znawca drzew i wnikliwy obserwator przyrody Ted Green – przyjaźń zawiązana pod drzewem trwa całe życie.

 

 

Drukuj

Projektowanie i realizacja infrastruktury w sąsiedztwie drzew – relacja z konferencji w Otrębusach (23.11.2016 r.)

Za nami konferencja „Projektowanie i realizacja infrastruktury w sąsiedztwie drzew – najnowsze rozwiązania i dobre przykłady”, która odbyła się 23 listopada w Centrum Konferencyjnym Mazowsze w Otrębusach. Spotkanie było wyjątkowe ze względu na charakter prezentowanego przypadku przebudowy ul. Pszczelińskiej w Otrębusach/Brwinowie, gdzie dzięki współpracy mieszkańców, urzędników, specjalistów, Fundacji EkoRozwoju i projektanta udało się zaplanować modernizację drogi, ocalając przy tym wiele drzew w starej lipowo-dębowej alei.

Drukuj

Zapraszamy na seminarium regionalne w Lubiczu Dolnym (11.07.2016 r.)

Zielone Płuca Polski w partnerstwie z Fundacją EkoRozwoju serdecznie zapraszają na seminarium regionalne podsumowujące działania w projekcie „Drogi dla Natury - kampania na rzecz zadrzewień”. Seminarium odbędzie się się 11 lipca (poniedziałek) 2016 r. o godz. 09:30-14:10 w Urzędzie Gminy Lubicz w Lubiczu Dolnym (ul. Toruńska 21).

Drukuj

Zmiany w prawie - i co dalej?

Wiele osób, które doceniają obecność drzew w naszym otoczeniu, jest zbulwersowanych nowelizacją ograniczającą w drastyczny sposób możliwości ich ochrony przez organy władzy i społeczności. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody weszła w życie na początku 2017 roku, mimo zastrzeżeń dotyczących legalności jej uchwalenia podczas kontrowersyjnej sesji w Sali Kolumnowej Sejmu w dniu 16 grudnia ubiegłego roku. Zmiana ustawy nie oznacza jednak likwidacji wszystkich prawnych mechanizmów ochrony drzew. Nadal są one chronione w oparciu o odrębne przepisy.

Drukuj

Projektowanie i realizacja infrastruktury w sąsiedztwie drzew – najnowsze rozwiązania i dobre przykłady - konferencja w Otrębusach (23.11.2016 r.)

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Projektowanie i realizacja infrastruktury w sąsiedztwie drzew – najnowsze rozwiązania i dobre przykłady” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, która odbędzie się w Otrębusach 23 listopada 2016 (środa), w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze. Konferencja organizowana jest przez Fundację EkoRozwoju we współpracy z Urzędem Gminy Brwinów.

Drukuj

"Pielęgnacja i ochrona drzew we współczesnej praktyce" - relacja z seminarium w Gorzowie Wielkopolskim (15.06)

15 czerwca 2016 r. w Kompleksie Hotelowo-Rekreacyjnym z Przystanią Jachtową nad rzeką Wartą Marina w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się seminarium regionalne pt. „Pielęgnacja i ochrona drzew we współczesnej praktyce” – podsumowanie działań w projekcie „Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień”. Organizatorem seminarium było Stowarzyszenie Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina. Wydarzenie było jednym z działań edukacyjnych projektu „Drogi dla Natury”, mającym na celu rozpowszechnienie wyników przeprowadzonych działań w gminach wiodących na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Drukuj

Pielęgnacja drzew w różnych fazach ich rozwoju (16 XII, Wrocław) - relacja z konferencji

16 grudnia 2016 r., w auli Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w Praczach, mówiliśmy na temat funkcjonowania drzew w różnych fazach ich rozwoju oraz o adekwatnych metodach pielęgnacji na przestrzeni całego ich życia. Punktem wyjścia dla naszych rozważań była wydana niedawno publikacja Tree – a Lifespan Approach. Contributions to arboriculture from European practitioners, której polskie tłumaczenie ukaże się na przełomie 2016 i 2017 roku. Konferencję zorganizowaliśmy dzięki wsparciu władz Miasta Wrocławia oraz Zarządu Zieleni Miejskiej.

Drukuj

Zapraszamy na polsko-niemieckie seminarium w Szczecinie (21 IX)

Federacja Zielonych Gaja we współpracy z Wydziałem Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Stowarzyszeniem na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody Niemiec (BUND M-V) oraz Fundacją EkoRozwoju zaprasza na seminarium międzynarodowe pt. „Pielęgnacja i ochrona drzew we współczesnej praktyce – podsumowanie działań w projekcie Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień”. Seminarium odbędzie się 21 września w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie przy ul. Korsaszy 34.

Drukuj

"Pielęgnacja i ochrona drzew we współczesnej praktyce" - relacja z seminarium w Koszalinie (14.06)

14 czerwca 2016 r. w Restauracji Park Caffe w Koszalinie odbyło się seminarium regionalne pt. „Pielęgnacja i ochrona drzew we współczesnej praktyce – podsumowanie działań w projekcie „Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień”. Organizatorem seminarium było Stowarzyszenie Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina. Wydarzenie było jednym z działań edukacyjnych projektu Drogi dla Natury, mającym na celu rozpowszechnienie wyników przeprowadzonych działań w gminach wiodących na terenie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.