Print

Slot Art Festival po raz pierwszy

W dniach 12-13 lipca 2013 roku zadebiutowaliśmy na Slot Art Festivalu, który od kilkunastu lat co roku odbywa się w Lubiążu. Na festiwal przygotowaliśmy dwa wykłady oraz zawieźliśmy drzewo, które posadziliśmy na terenie zespołu klasztornego. Była to pierwsza prezentacja programu Drogi dla Natury na letnim festiwalu, ale zainteresowanie z jakim spotkały się nasze działania oraz pozytywna energia, która przywieźliśmy utwierdzają nas w przekonaniu, że to dopiero początek naszej przygody z letnimi festiwalami!

Do Lubiąża przyjechaliśmy w piątek przed południem, przywieźliśmy ze sobą wystawę rollbannerową, trochę materiałów edukacyjnych i najważniejsze - drzewo! Przewiezienie drzewa okazało się nie lada wyczynem, gdyż nasza czterometrowa lipa ledwo zmieściła się do busa. Na szczęście pracownicy szkółki z której wyjeżdżała lipka pomogli nam fachowo ja spakować, tak by tą ponad 50-kilometrowa trasę przejechała bez żadnych obrażeń.

Nasze stoisko rozstawiliśmy w strefie inicjatyw społecznych, pośród innych organizacji pozarządowych z całej Polski. uwagę przechodniów zwracały nasze kolorowe bannery, które informowały o możliwości pogodzenia przydrożnych drzew z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Chętnie odpowiadaliśmy także na wszelkie pytania dotyczące drzew i problemów z nim związanych.


O 17.00 rozpoczęliśmy wykłady, które przybrały formę dyskusji. Mimo kameralnego grona dyskusja była bardzo żywa i ciekawa, gdyż na nasze spotkanie przyszły osoby bardzo zainteresowane tematem drzew.

Po wykładach zaplanowaliśmy sadzenie drzewa, jednak skutecznie uniemożliwiła nam to ulewa. Sadzenie przełożyliśmy na sobotę, czyli ostatni dzień festiwalu - na godzinę 17.00. Posadzenie tak dużego drzewa to nie jest prosta sprawa - trzeba wykopać odpowiedni duży dołek, przynieść kilka konewek wody, umieścić właściwie drzewo. Na szczęście mieliśmy pomocników, w tym także organizatorów. Dziękujemy wszystkim za pomoc. Mamy nadzieję, że nasza lipa zapoczątkuje nową zieloną SLOt-ową tradycję!