Print

Zbrosławice

 

Gmina Zbrosławice przystąpiła do programu Drogi dla Natury wiosną 2015 r.
Animatorem w gminie jest Grzegorz Racheniuk

Informacje o gminie

Gmina Zbrosławice położona jest w środkowej części województwa śląskiego, graniczy z Tarnowskimi Górami, Bytomiem, Zabrzem, Gliwicami, Pyskowicami, Toszkiem, Wielowsią i Tworogiem. Zajmuje 148,7 km2 powierzchni, z czego ponad 100 km2 powierzchni zajmują użytki rolne. Liczba mieszkańców wynosi ok. 15.500 osób. Gmina podzielona jest na 21 sołectw. Siedzibą władz gminy są Zbrosławice.

Gmina Zbrosławice jest położona w jednym z najpiękniejszych zakątków regionu – północnej części Wyżyny Śląskiej. Pomimo tego, że od południa sąsiaduje z terenami silnie zurbanizowanymi i uprzemysłowionymi, jej środowisko jest czyste ekologicznie, a krajobraz stanowią pagórkowate, wielkie, otwarte przestrzenie poprzecinane rzekami i pasmami zieleni. Okolica Zbrosławic, zwana „Szwajcarią Zbrosławicką", znana jest od lat z mikroklimatu, który sprzyja leczeniu górnych dróg układu oddechowego oraz układu nerwowego. Te walory zadecydowały o ulokowaniu w Zbrosławicach i Kamieńcu sanatoriów dla dzieci.

Gmina słynie również z ośrodków oraz szkółek jeździeckich oferujących naukę jazdy konnej, spacery na koniach, a nawet kursy dla instruktorów jazdy konnej. Dla amatorów dłuższego wypoczynku w siodle organizowane są wycieczki jedno i wielodniowe oraz kolonie letnie i zimowe. Odrębną atrakcję stanowią, cieszące się dużą renomą, ogólnopolskie zawody jeździeckie w Zbrosławicach. Na zwolenników pieszych i rowerowych wędrówek czeka gęsta sieć dróg gruntowych i rzadko uczęszczanych dróg asfaltowych przy których rosną piękne aleje lipowe, klonowe i brzozowe, które przecinają tę pagórkowatą krainę.

Mało znane, choć niezwykle ciekawe, są pamiątki kultury materialnej. Spotkać można małe kapliczki, drewniane kościoły, pałace i zabytki techniki przemysłowej.  Gmina obfituje w aleje przydrożne! 

Działania realizowane w gminie

Obecnie jest przeprowadzana inwentaryzacja zadrzewień liniowych

 

Działania w gminie Zbrosławice realizowane są w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors