Print

W obronie drzew wzdłuż linii kolejowych

Usunięcie tysięcy zdrowych drzew na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej będzie nieodwracalną szkodą dla środowiska i krajobrazu.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. stanowi, iż 15 metrów od torów kolejowych nie może rosnąć żadne drzewo lub krzew.  Rozporządzenie jest jedno i takie samo dla kolejek krajobrazowych, lokalnych linii przebiegających przez obszary krajobrazu chronionego, i linii, po których mknie Pendolino.

W miejscowościach położonych wzdłuż kolejki zawiązuje się koalicja, która chce spowodować zmianę tego niekorzystnego dla krajobrazu i drzew prawa.

Co możesz zrobić, by poprzeć tą inicjatywę?

PODPISZ APEL

Poprzyj apel o zmianę Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, aby w odrębny sposób uregulować warunki usytuowania drzew i krzewów dla linii małych prędkości. Dla linii małych prędkości zapewnienie bezpieczeństwa powinno odbywać się poprzez dbałość o drzewa, okresowe przeglądy, a usuwane powinny być tylko drzewa chore stanowiące faktyczne zagrożenie. 

Apelujemy do Urzędu Transportu Kolejowego oraz WKD Sp. zo.o. o zaniechanie wycinki drzew w ramach już złożonych wniosków o wycinkę, zaprzestanie składania nowych wniosków o wycinkę, tak aby nasze drzewa mogły w spokoju doczekać zmiany prawa.

APEL PODPISZESZ TU: http://kolejnadrzewa.pl/petycja

 

NAPISZ DO NAS

WKD nie jest jedyną lokalną linia kolejową o walorach krajobrazowych, której grozi pozbawienie zielonej oprawy. W wielu miejscach kraju już odbyła się rzeź drzew, w innych miejscach taka perspektywa dopiero się rysuje.

Wszystkich Przyjaciół Drzew, którym znane są takie przypadki, prosimy o zgłaszanie się do nas. Pomożemy Wam skontaktować się z innymi osobami, organizacjami i samorządami walczącymi o pozostawienie drzew przy torach, żeby podjąć wspólne, skoordynowane działania.

Piszcie na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Więcej informacji o inicjatywie na stronie kolejnadrzewa.pl