Print

Jak zarządzać zadrzewieniami przydrożnymi? - relacja z konferencji w Krakowie

 

 

 

W piątek, 16 maja 2014 roku w sali budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 3 odbyła się małopolska konferencja "Jak zarządzać zadrzewieniami przydrożnymi?". W konferencji wzięło udział około 50 uczestników, głównie przedstawiciele zarządców dróg oraz gmin z woj. małopolskiego.

Dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec otwiera konferencję w Krakowie.

Konferencję otworzył dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, który przedstawił działania programu Drogi dla Natury od 2009 roku, w tym także działania zrealizowane na terenie woj. małopolskiego. W tym regionie od 2010 roku wspólnie z Fundacją Aeris Futuro i partnerstwie z kilkunastoma zarządcami dróg posadziliśmy ponad 5 000 drzew wzdłuż dróg.

 

Następnie swoją prezentację przedstawiła dr Marzena Suchocka z SGGW - przedstawiła metodykę oceny stanu  drzew, wypracowaną podczas programu Drogi dla Natury.

Arborysta Jerzy Stolarczyk opowiedział jak zapewniac bezpieczeństwo w otoczeniu starych drzew - pokazywał m.in. wiązania elastyczne odporne na promienie UV.

Pracownik UMiG w Lądku Zdroju Mariusz Krynicki opowiada w jaki sposób gmina może chronić zadrzewienia na swoim terenie.

Po wystąpieniu Mariusz Krynickiego odbyła się emocjonująca dyskusja.

Kamil Wikoś-Gnach z Fundacji EkoRozwoju opowiedział jak przygotować program zadrzewieniowy dla gminy i jakie spełnia on funcje - w jaki sposób może być pomocny w ochronie drzew.

Katarzyna Mucha opowiedziała o działaniach realizowanych w ramach programu Drogi dla Natury w gminach województwa małopolskiego.

Jak powinien wyglądać nasz krajobraz - z drzewami czy bez?

Do końca 2016 roku planujemy podobne konferencje w każdym województwie. Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem - zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera w boksie po prawej stronie, w którym wysyłamy informacje o zbliżających się wydarzeniach oraz o nowych publikacjach.

Konferencja zrealizowana została w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors