Print

Aleja miłości w gminie Gniew

Aleję we wsi  Jeleń (Gmina Gniew) mieszkańcy zwą aleją miłości. Faktycznie urok, jaki roztaczają na wioskę alejowe lipy, graby i kasztanowce wprowadza w romantyczny nastrój, a znajdujące się pod drzewami ławeczki sprzyjają towarzyskim spotkaniom. Mieszkańcy Jelenia cenią sobie walory krajobrazowe i użytkowe tego miejsca, nie wyobrażając sobie tzw. starej szosy bez drzew. Przed laty główna arteria komunikacyjna wiodła przez centra miejscowości. Dzisiaj główny ruch tranzytowy przez gminę odbywa się drogą krajową Nr 91, omijając większość miejscowości. Śladem po "dawnej szosie" są drogi lokalne przy których zachowały się aleje, np. w Jeleniu, czy w Piasecznie. Aleje te stanowią naturalną barierę przed hałasem z pobliskiej "krajówki".

Pośród  problemów związanych z zarządzaniem aleją najważniejsze wydają się być przede wszystkim:  osłabienie kasztanowców w wyniku zarażenia szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem oraz słaba kondycja zdrowotna niektórych drzew i zaburzona ich statyka. Mieszkańcy obawiają się czy  drzewa nie zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego w okresie od sierpnia do października arborysta Jerzy Stolarczyk - ekspert w dziedzinie diagnostyki i pielęgnacji drzew,  w ramach Programu "Drogi dla natury" wykonał szereg pomiarów ośmiu najbardziej niepokojących drzew w tej alei. Wykonywano m.in. próby obciążeniowe polegające na poddaniu drzew sile porównywalnej z siłą najsilniejszych wiatrów.

W wyniku przeprowadzonych badań opracowano zalecania pielęgnacyjne, m.in. usunięcie posuszu gałęziowego, redukcję koron wybranych drzew, zastosowanie wiązań elastycznych zabezpieczających rozwidlone konary przed rozłamaniem. Niestety, trzy drzewa są w bardzo złej kondycji zdrowotnej zagrażając bezpieczeństwu ludzi i mienia, w związku z tym należy je usunąć.

Mieszkańcy Jelenia nie chcą stracić alei. Szczególną inicjatywą wykazał się sołtys Jelenia Pan Tadeusz Netkowski, który przy wsparciu Pani Anny Ziołkowskiej z Urzędu Miasta i Gminy Gniew oraz Prezesa Lokalnej Grupy Działania Wstęga Kociewia Bogdana Badzionga, zmobilizował mieszkańców do zadbania o aleję. Grupa dzieci i młodzieży przez całą jesień regularnie grabiła liście.

Ta sama grupa poszerzona o innych "dużych i małych" mieszkańców wsi posadziła dziesięć nowych drzew. W miejsce przeznaczonych do wycinki drzew posadzono graby, dosadzono dwie czereśnie ptasie, a luki w alei wypełniono lipami. Sadzenie było perfekcyjnie przygotowaną akcją, w której każdy znalazł rolę dla siebie, byli więc kopacze dołków, podlewacze, kierowcy taczki, osoby ubijające ziemię i podtrzymujące drzewka, była grupa transportowa i grupa doradcza, fotografowie. Kierownikiem był oczywiście Pan sołtys. Na placu przed świetlicą wiejską posadzono 15 jarzębin.

Dzięki tak aktywnym mieszkańcom aleja przetrwa największe zawieruchy. Drzewa się starzeją, chorują i niekiedy nie ma innego wyjścia niż ich wycięcie. Ważne, aby w ich miejsce posadzić nowe drzewka, które za sto lat będą podziwiali nasi potomkowie.

 

>>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NASZYCH DZIAŁANIACH W GMINIE GNIEW

Działania w gminie Gniew realizowane są w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors