Print

"Drzewa w otwartym krajobrazie - instrukcja obsługi" - szkolenie w Strzelcach Wielkich (9-10.02.2016 r.)

Urząd Gminy Strzelce Wielkie oraz Fundacja EkoRozwoju zapraszają na dwudniowe, bezpłatne szkolenie z zakresu oceny stanu, pielęgnacji, podejmowania decyzji o wycince drzew oraz projektowania alej „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi”. Szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 lutego 2016 r. w Urzędzie Gminy Strzelce Wielkie w województwie łódzkim.

Print

Wizja Zero dla Polskich Alej - relacja z konferencji w Ożarowie Mazowieckim

W dniach 3-4 grudnia 2015 roku w Ożarowie Mazowieckim, na konferencji  Wizja Zero dla Polskich Alej - poprawa bezpieczeństwa ruchu na drogach obsadzonych drzewami obradowali  przedstawiciele zarządców dróg, samorządów, instytucji naukowych, organizacji społecznych – ekologicznych i przyrodniczych, branży motoryzacyjnej, policji, firm drogowych oraz firm zajmujących się zielenią, a także psycholodzy i dendrolodzy.

Print

BIOBLOKI w Kielcach

Projekt "Biobloki" zakłada wspólne z mieszkańcami osiedla Na Stoku w Kielcach zaplanowanie lokalizacji nasadzenia alei 220 drzew oraz zagospodarowania trzech osiedlowych placów roślinnością krzewiastą i zielną. Odbędzie się 5 spotkań z lokatorami osiedla. Zainteresowane wspólnoty mogą zgłaszać pomysły i lokalizacje nasadzeń na placach koło swoich bloków. Projekty mają dotyczyć utworzenie "zielonych", rekreacyjnych placów o charakterze małych parków, skwerów, zieleńców osiedlowych. Spośród zgłoszonych propozycji wyłonione zostaną trzy najciekawsze. To one zostaną zrealizowane. W projektowaniu alei i placów wezmą też udział członkowie Stowarzyszenia MOST - przyrodnicy i urbaniści. 

Print

Seminarium "Drzewa otwartych krajobrazów w procesach inwestycyjnych"

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Fundacją EkoRozwoju zapraszają na seminarium "Drzewa otwartych krajobrazów w procesach inwestycyjnych", które odbędzie się w dniu 8 grudnia 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Głównym celem seminarium jest podzielenie się dobrymi praktykami służącymi zachowaniu alej w krajobrazie województwa oraz zwrócenie uwagi na możliwości ochrony drzew. Serdecznie zapraszamy!

Print

"Drzewa w otwartym krajobrazie - instrukcja obsługi" - szkolenie w Boguchwale 18.11-19.11.2015 r.

Urząd Miasta i Gminy w Boguchwale oraz Fundacja EkoRozwoju zapraszają na dwudniowe szkolenie „Drzewa w otwartym krajobrazie - instrukcja obsługi.  Szkolenie z zakresu oceny stanu, pielęgnacji oraz podejmowania decyzji o wycince drzew”, które odbędzie się w terminie 18-19 listopada 2015 roku  w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. 

Print

Gaj Akademicki we Wrocławiu

Teren położony między wrocławskim osiedlem Oporów a wałem przeciwpowodziowym wzdłuż lewego brzegu rzeki Ślęzy jest zdegradowany przez inwestycje hydrotechniczne i infrastrukturalne, do tego od dawna służy jako dzikie wysypisko śmieci. Mieszkańcy od lat starają się, aby przywrócić to miejsce lokalnej społeczności oraz przyrodzie – poprzez wprowadzenie tam roślinności typowej dla grądów i odtworzenie korytarza ekologicznego wzdłuż rzeki Ślęzy.

Print

W obronie drzew wzdłuż linii kolejowych

Usunięcie tysięcy zdrowych drzew na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej będzie nieodwracalną szkodą dla środowiska i krajobrazu.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r. stanowi, iż 15 metrów od torów kolejowych nie może rosnąć żadne drzewo lub krzew.  Rozporządzenie jest jedno i takie samo dla kolejek krajobrazowych, lokalnych linii przebiegających przez obszary krajobrazu chronionego, i linii, po których mknie Pendolino. W miejscowościach położonych wzdłuż kolejki zawiązuje się koalicja, która chce spowodować zmianę tego niekorzystnego dla krajobrazu i drzew prawa. Przeczytaj, co możesz zrobić, by poprzeć tą inicjatywę?

Print

Seminarium w Białowieży

We wrześniu grupa arborystów, ekspertów oraz społeczników działających na rzecz drzew spotkała się w Białowieży aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu - dwudniowym seminarium "Pielęgnacja drzew w trakcie całego ich życia", które odbyło się we wrześniu 2015 r. w Białowieży. Grupa składała się z 30 uczestników, którzy przyjechali z Polski, Niemiec, Czech, Holandii, Włoch, Kaliningradu, Wielkiej Brytanii i USA. 

Print

Konkurs fotograficzny "Moja Najpiękniejsza Aleja" - edycja 2015

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami IV edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Moja Najpiękniejsza Aleja". Jak co roku nagrody przyznano w dwóch kategoriach tematycznych: najpiękniejsza aleja oraz mieszkańcy alej. W każdej kategorii tematycznej były dwie kategorie wiekowe. Dziękujemy wszystkim za udział. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych zdjęć.